2020, árilis 5.
19 szociális szakmai szervezet nyílt levele Orbán Viktor Miniszterelnöknek
A szociális ágazatban érintett szakmai szervezetek nyílt levele a Miniszterelnöknek, a szociális munkások és szociális gondozók támogatása érdekében.
Alulírott szakmai szervezetek felhívják Magyarország Miniszterelnöke, a Magyar Kormány Operatív Törzse és az Emberi Erőforrások Minisztériuma Szociális Ügyekért Felelős Államtitkárságának figyelmét arra, hogy a hazai pandémiás veszélyhelyzetben, a felelős, szakmailag megalapozott és folyamatos szociális segítségnyújtás érdekében – az alapvető szakmai protokollok megadása és az egyéni védőfelszerelések rendelkezésre bocsátásán túl – a szociális munkások és szociális gondozók vírustesztelését is rendelje el, megelőzve ezzel a még súlyosabb tragédiákat. Jelenleg 56.000 fő él idősotthonokban, és megközelítőleg 130.000 embert látnak el kollégáink házi segítségnyújtás és támogatószolgálat keretein belül. Ők azok, akiket leginkább veszélyeztet a jelenlegi járvány. Így elsőrendű felelőssége van a kormányzatnak a velük foglalkozó munkavállalók védelmében is.
Krízis-javaslataink:
- A szociális ágazat dolgozóit fel kell venni a koronavírus-tesztelés elsőbbséget élvező csoportjai közé!
- A szociális ágazat dolgozóit folyamatosan el kell látni személyi védőfelszerelésekkel!
- Jöjjön létre egy Közszolgálati Alap, mely segíti a szociális munkások és egyéb közszolgálati dolgozók visszatérését a munkaerőpiacra és a szociális ágazatba, és kérjük a veszélyességi pótlék bevezetését!
- Kapjanak a kiszolgáltatott társadalmi csoportok is célzott támogatást!
- Kapjon a szociális munka is méltó elismerést a kormányzati kommunikációban!
Tisztelt Orbán Viktor Miniszterelnök Úr!
A szociális ágazat élen jár a Covid-19 (koronavírus) hatásának minimalizálása érdekében tett erőfeszítések terén. Magyarország szociális ellátórendszerének dolgozói: szociális munkások, szociális gondozók és ápolók, szociálpedagógusok és egyéb szakemberek – törvényi kötelezettségeiknek eleget téve – nap mint nap ellátják a kiszolgáltatott helyzetű gyermekek és felnőttek védelmét, a fogyatékkal élők, és az idős emberek támogatását, gondozását, mind bentlakásos intézményi, mind pedig házi segítségnyújtás, családsegítés, vagy épp a hajléktalanellátás és a pszichiátriai ellátás területén.
Szakmai fórumainkon immáron sok-sok ezer kétségbeesett bejegyzés olvasható, melyben kollégáink a legsürgetőbb gyakorlati kérdésekről és számukra szinte megoldhatatlan kihívásokról számolnak be. Mindezek közös fókusza: a szociális ellátások által érintettek és a szociális ágazatban dolgozók élet- és egészségvédelmének kérdése.
Kollégáink az országban mindenütt olyannak látják a jelen helyzetet, mintha egy hadsereg közeledne Magyarország felé, amelynek nem tudjuk se a létszámát, se a fegyvereit, se támadási céljait, csak halljuk, hogy más országokon már átgázolt, és a legtöbb amit tehetünk, hogy megpróbálunk felkészülni a védekezésre. De mivel e helyzet kiszámíthatatlan, ezért több terv is kell, többféle forgatókönyv.
Jelen levelünk a szociális ágazat mindennapi gyakorlatában dolgozók szakmai tevékenységének erősítését célozza.
- A szociális ágazat dolgozóit fel kell venni a koronavírus-tesztelés elsőbbséget élvező csoportjai közé!
A házi segítségnyújtást igénybe vevők valamint a 70 év feletti állampolgárok alapvető joga egyaránt az, hogy a fertőzés veszélye nélkül juthassanak hozzá a szolgáltatásokhoz.
Elengedhetetlen a szociális munkások és szociális gondozók felvétele a koronavírus-tesztelések elsőbbségi listájába! Enélkül nem biztosítható sem a dolgozók, sem pedig az ellátottak és szolgáltatást igénybe vevők egészsége.
Sok szakmai team teljes kimerültségről számolt be, mert a kollégáknak önállóan, magukat elszigetelve kell helytállniuk, vagy épp ellenkezőleg, mindenféle specializáció nélkül “mindenki, mindent csinál, egyúttal mindenki mindenkit veszélyeztet”.
- A szociális ágazat dolgozóit folyamatosan el kell látni személyi védőfelszerelésekkel!
A szociális ágazat dolgozóinak az egészségügyi és bentlakásos gondozást végző kollégákkal együtt sürgősen szükségük van központi (tehát nem csupán önkormányzati!) intézkedésre az egyéni védőeszközökkel kapcsolatban. Erre jogszabályok is kötelezik a kormányzati szerveket. Míg bizonyos szociális munkát telefonon vagy telekonferencián keresztül is el lehet végezni, az otthonukban élő emberek ellátása központi szerepet játszik a szociális ellátás mindennapi gyakorlatában. Az egész országban 124 ezer ellátott veszi igénybe a házi segítségnyújtó szolgáltatást. Ezen ellátásokat a kórházi ágyak felszabadításával ráadásul folyamatosan bővíteni szükséges, továbbá ugyancsak bővül a helyi szinten megvalósuló családsegítő szolgálatok által megvalósított „alkalmankénti” bevásárlásban, gyógyszerkiváltásban segítséget kérő 65 év felettiek felé nyújtott – személyes – szolgáltatással.
A szociális munkások és szociális gondozók naponta akár 8-10 vagy ennél több érintettel is személyes, közvetlen kapcsolatba kerülnek, és a szakmai jelzések alapján úgy látjuk, hogy jelenleg még mindig nem kielégítő számban állnak rendelkezésre az alapvető kézfertőtlenítő szerek és eszközök, így a szociális ágazat dolgozóinak biztonságos munkavégzése és a velük érintkező érintettek egészsége is szinte teljes mértékben a kollégák lélekjelenlétére van bízva.
A különböző központi intézkedéseket egyenlőtlenül alkalmazzák szerte az országban, a helyi adottságoknak és lehetőségeknek megfelelően. Ezért sürgősen szükséges alapvető egészségügyi óvintézkedések bevezetése a házi segítségnyújtás vagy épp a család- és gyermekjóléti szolgálatok által végzett bevásárlások biztonságos feltételeinek megteremtéséért. Az otthonaikban élő idős emberek gondozása, ápolása során elkerülhetetlen a velük való közvetlen érintkezés/érintés.
- Jöjjön létre egy Közszolgálati Alap, mely segíti a szociális munkások visszatérését a munkaerőpiacra és a szociális ágazatba, és kérjük a veszélyességi pótlék bevezetését!
A szociális munkásokat képző iskolák oktatóitól nyert adatok szerint, általában a végzett hallgatók 50%-a nem a szociális ágazatban (vagy még csak nem is Magyarországon) helyezkedik el. Az eddig is erősen munkaerőhiányos ágazatunknak a jelen egészségügyi és szociális válság idején még nagyobb munkaterhelést kell elviselnie. Jelen helyzetben üdvözlendő lenne, hogy a korábban szociális szakvégzettséget vagy felsőfokú szociális képzettséget szerzett kollégák visszatérjenek a szociális ágazatba, hisz minden munkaerőpiaci előrejelzés jelentős hazai munkahelyvesztést prognosztizál. Ennek érdekében javasoljuk egy új „Közszolgálati Alap” nevű, központi pénzügyi alap létrehozását, mely a Miniszterelnök Úr által korábban bejelentett, egészségügyi dolgozói támogatás nagyságrendjével megegyező összeget biztosítson az ágazatba jelenleg is helytálló kollégáknak és az ágazatba visszatérő szakemberek részére. (Azzal a korlátozó feltétellel, hogy aki abból részesedik, annak legalább 1 évig a szociális ágazatban is kell maradnia).
Javasoljuk továbbá, hogy e Közszolgálati Alap nyíljon meg az egészségügyi dolgozók, rendőrök, és az egyéb közszolgáltatásokat végző, ágazatelhagyó szakemberek számára is.
Kérjük, hogy a veszélyességi pótlék kerüljön bevezetésre, és az ágazat egészére kiterjesztve az alapbérrel megegyező mértékben!
Egyúttal jelezzük azt is, hogy szeretnénk szorosan együttműködni a döntéshozókkal, az ágazati munkaerőpiacra visszatérők támogatása érdekében.
Jelezzük, hogy e kérdésben kifejezetten Öntől várjuk a választ, hisz Ön jelentette be az egészségügyi dolgozók áldozatos munkájának elismerését szolgáló juttatását.
- Kapjanak a kiszolgáltatott társadalmi csoportok is célzott támogatást!
Elismerjük annak szükségességét, hogy a többség számára a szociális elkülönülés hangsúlyozásával gátoljuk leginkább a vírus terjedését. De – szociális munkásokként – a különféle hátrányos helyzetű kisebbségekért is aggódunk.
- Külföldi kollégáink már jelezték, hogy a társadalmi-, csoport- és egyéni feszültségek megnövekedése miatt néhol 30%-kal is megnőtt a családon belüli erőszak áldozatainak száma. Karanténhelyzetben az ilyen esetek áldozatai – szó szerint – az erőszakoskodóval közös csapdába eshetnek.
- A magyarul alig vagy egyáltalán nem tudó, jelenleg itt tartózkodó külföldiek egészségügyi ellátására is több figyelmet kellene fordítani.
- A hajléktalan ellátó intézmények felvételi zárlata miatt erősen megnőtt az utcán élő hajléktalanok száma, s ők ezáltal fokozottan veszélyeztettekké váltak. Ugyanakkor az utcán élő hajléktalanok – életvitelükből adódóan – nem képesek a teljes és önálló szociális elkülönülésre. Átmeneti és differenciált elhelyezésükkel jelentősen csökkenthető lenne a tömeges fertőzésveszély.
- Különösen a többszörösen hátrányos helyzetű szegénynegyedekben, szegregációkban lenne kiemelten fontos az ott élők vírus-tesztelése, hisz egy vírusos megbetegedés az ott élők körében – már csak a lokális higiéniai körülmények miatt is – robbanásszerű epidémiát fog elindítani.
Tudjuk, hogy számos kormányzati, önkormányzati, intézkedés már folyamatban van, de szükséges, hogy a döntéshozók megkettőzzék ez irányú erőfeszítéseiket és erőforrásaikat, hogy e társadalmi csoportokat az eddiginél hatékonyabban el lehessen érni.
- Kapjon a szociális munka is méltó elismerést a kormányzati kommunikációban!
Az emberek szerte az országban – szolidaritást vállalva egymásért – személyes áldozatokat hoznak az életmentés érdekében -, kiemelten az egészségügy, és a szociális ellátás területén. Arra kérjük Miniszterelnök Urat, hogy ahol csak lehetséges, utaljon közvetlenül a szociális munkára, a szociális gondozókra és szociális munkásokra, mert mindannyiunknak jólesne legalább egy köszönet a személyes, szakmai kockázatvállalásainkért!
Zárszó
A kezdeményezést aláíró szervezetek támogatják a kormányt a Covid-19 elleni harcban.
Annak érdekében, hogy a szociális szakemberek hatékonyan és együttérző módon, szakmailag megalapozott felelősséggel végezzék, az egészségügyi ágazathoz hasonló mértékű kockázatot jelentő munkájukat, biztonságban kell lenniük, ezért várakozással tekintünk a fenti pontok teljesítésére.
Az aláíró szervezetek nevében, tisztelettel:
Köves Ferenc
SZÁD Elnök
- Civil Kollégium Alapítvány (CKA)
- Esély Labor Egyesület
- Gyerekesély Közhasznú Egyesület
- Habitat For Humanity Magyarország
- Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület
- Igazgyöngy Alapítvány
- Indahouse Hungary Egyesület
- Jogriporter Alapítvány
- Kontúr Közhasznú Egyesület
- Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület
- Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ)
- Szegényeket Támogató Alap Egri Alapítványa
- Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD)
- Szociális Innováció Alapítvány (SZIA)
- Szociális Szakmai Szövetség Etikai Kollégiuma
- Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete (SzMDSz)
- Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete (SzTDSz)
- Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE)
- Új Szemlélet szociális szakmai műhely és akciócsoport